piątek, 26 listopada 2010

PIERWSZY TRENING GRUPY U-10 I MŁODSZE

Dzisiaj przedstawię propozycję treningu "zapoznawczego"- zapoznawczego dla zawodników jak i dla trenera.Zanim jednak to zrobię, jeszcze przedstawię  kilka cennych uwag  pomocnych w pracy z dziećmi.
 1. Nie powtarzaj tych samych ćwiczeń zbyt często-dzieci bardzo szybko popadają w monotonię i szybko nudzą się. Przygotuj sobie kilka ćwiczeń z każdego działu( zagadnienia) i miksuj je ( Jeśli jest to np. prowadzenie piłki, zastosuj : wyścigi, berki z piłką, polowanie na trenera, rybki i rekiny,polowanie na piłkę{pełny  opis tych ćwiczeń w póżniejszych postach} masz pewność ,że zawodnik podczas tych ćwiczeń ma ciągły kontakt z piłką, więc  tak zorganizowany trening będzie bardziej efektywny a dzięki urozmaiceniu unikniesz utraty zainteresowania treningiem przez zawodników).
 2. Organizuj czas ćwiczeń i zabaw odpowiednio do wieku piłkarzy.-dla 4-6 latków max 5-7 min , dla grupy 7-10 maksymalny czas to ok 10 min na ćwiczenie. Wydaje się mało? Zaufaj mi, jeśli Twoje ćwiczenie zorganizowane jest tak , że każdy zawodnik zaangażowany jest przez cały czas trwania ćwiczenia(zabawy/gry), to w/w czas jest wystarczającym. Dzieci uczą się błyskawicznie -pod warunkiem ,że wiedzą co i jak mają robić(demonstracja)
 3. Pozwól dzieciom na odpoczynek i pilnuj uzupełniania płynów-dzieci w wieku 4-6 i młodsze bardzo szybko się męczą, ale jeszcze szybciej odpoczywają. Rób  przerwy po każdym ćwiczeniu( 30-60 sekund w zupełności wystarczy-pamiętaj ,że u maluchów wszystkie procesy przebiegają znacznie szybciej niż u dorosłego) Pilnuj,aby po każdym ćwiczeniu dzieci napiły się!!!
 4. Motywuj i chwal nawet gdy ćwiczenie nie jest wykonywane do końca  poprawnie (koryguj błędy)- w tym wieku najważniejsza jest zabawa, już to że maluszek próbuje jest zadowalające, nie zniechęcaj go mówiąc" nie tak Kubuś, żle to robisz patrz na mnie i zrób tak samo". Zamiast tego spróbuj-"Kubuś, ale Ty świetnie sobie radzisz, kto Cię tego nauczył, a potrafisz tak (tutaj poprawna demonstracja)-świetnie dobrze itd ..."  Ważnym jest ,aby nie skupiać sie tylko na jednym zawodniku, dzieci w tym wieku szukają aprobaty trenera i zawsze chcą żeby zwrócić na nie uwage-postaraj się o przynajmniej jedno dobre słowo dla każdego ćwiczącego-dla dzieci to na prawdę dużo znaczy.
 Oto przykładowa sesja treningowa, doskonała na pierwszy zapoznawczy trening zarówno dla 4 jak i 9 latków.
Przygotuj sobie pole o wymiarach 30x20 m
 1. Rozgrzewka - "Pogoń za lisem"-bez piłek- wybieramy ochotnika , umieszczamy mu oznacznik( kamizelkę, westa, koszulkę) za spodenkami( imitacja ogona).To będzie nasz LIS, którego zadaniem jest uciekać przed pogonią i nie dać sobie wyrwać ogona. Zadaniem reszty zawodników jest wyrwanie ogona liskowi, ten zawodnik który tego dokona automatycznie staje się lisem. Można zacząć z większą ilością lisów.(5-7min)
 2. "Polowanie na trenera"-każdy zawodnik z piłką, zabawa bardzo prosta ,zadaniem zawodników jest trafienie trenera piłką. Trener ucieka w wyznaczonym polu,starając się uniknąć trafienia. Każde trafienie wywoła salwę śmiechu i przysporzy wiele radości młodym adeptom piłkarstwa.(10min)
 3. "Rybki i Rekiny"-każdy z piłką, wybieramy jednego zawodnika i ustawiamy go na lini środkowej wyznaczonego pola( na połowie wyznaczonego boiska) -to jest nasz pierwszy REKIN. Reszta zespołu (RYBKI) ustawia się z piłkami na linii końcowej boiska(pola). Zadaniem Rybek jest przedostanie się na drugą stronę boiska tak żeby rekin nie dotknął piłki (liczy się dotknięta piłka nie ZAWODNIK!!!). Rekin natomiast musi wyłapać wszystkie rybki. Rybka złapana przez rekina zostaje kolejnym  rekinem i pomaga łapać ocalałe rybki.WAŻNE!!!-należy wyznaczyć pas dla rekinów aby uniknąć biegania i atakowania po całym boisku.Rekin przemieszcza sie tylko po linii środkowej ( w poprzek boiska).Zabawa kończy się w momencie kiedy zostanie jedna rybka.( 10min)
 4. "Polowanie na piłkę"-każdy z piłką, trener bierze do ręki czapeczkę(pachołek). Zadaniem trenera jest nakrycie czapeczką piłki prowadzonej przez zawodnika. Zawodnicy poprzez serie zwodów ,zmianę kierunku biegu itd starają się uciec trenerowi. Złapany zawodnik musi wykonać sztuczkę z piłką (dowolną) lub wykonać inne zadanie wyznaczone przez trenera , aby się wykupić. Po wykupieniu wraca do zabawy.(10-min)
 5. Konkurs strzelecki-zawodnicy z piłkami ustawieni na środku boiska , trener w bramce, -Zawodnik podaje do trenera który wystawia piłkę na strzał -zawodnik nadbiega i strzela trenerowi. Bardzo prosta forma treningu strzeleckiego,warto pokazać zawodnikom którą częścia stopy powinni uderzać piłkę(proste podbicie).Przy większej ilości zawodników ćwiczenie zrób na dwie bramki-dobrze jest jeśli w grupie jest nie więcej niż 7 osób (10min)
 6. Gra kontrolna-wskazane aby zawodnicy grali w drużynach 3 lub 4 osobowych (3v3 lub 4v4).  Mniejsze drużyny= częstszy kontakt z piłką,( 10min )
 Sesja 60 minutowa , zawodnicy prowadząc piłkę dotykają ją kilkaset razy .......CDN

1 komentarz:

 1. Witam Panie trenerze. Proszę o kontakt w sprawie współpracy przy serwisie www.u21.pl. Proszę napisać na redakcja@u21.pl

  OdpowiedzUsuń