sobota, 20 listopada 2010

Jak pracowac z dziećmi -pilka nożna

Wiele można przeczytać o tym w jaki sposób trenować dzieci . Zaznacza się, że istotne jest nie jakie mamy kwalifikacje ,ale to jakie mamy podejście do dzieci. Tutaj trzeba się zgodzić, gdzyż w dzisiejszych czasach nasze pociechy mają szeroką game różnego rodzaju  rozrywek, a i sama ich  dostepność sprawia ,że zachęcenie dziecka do gry w piłkę nożną nie jest łatwym zadaniem.
Jednak należy zastanowić się ,co chcemy osiągnać jako trenerzy a przedewszystkim -czego możemy nauczyć naszych zawodników.
Pracując z dziećmi a także jeżdżąc po całym świecie i uczęszczając na wszelkie możliwe kursy,seminaria czy pokazy trenerskie,próbowałem zgłębić tajniki EFEKTYWNEGO trenowania.
Dlaczego więc skoro wszyskie dzieci na całym globie grają w piłkę kopaną, poświęcając tak ogromną ilość czasu na trening i praktykę -istnieją tak ogromne różnice w ich poziomie gry albo umiejętnosciach ?
Na to, jak rozwija sie dziecko  wpływ ma kilka podstawowych czynników , o nich napiszę póżniej gdyż pragne teraz przejść do sedna sprawy.
Uczestniczyłem całkiem nie dawno w kursach trenerskich organizowanych przez SFA (szkocki zwiazek piłkarski); same w sobie kursy te były prowadzone bardzo profesjonalnie i pokazano na nich kilka ciekawych i potrzebnych elementów, które powinny składać się na "poprawnie" przeprowadzony trening piłkarski dla dzieci. Czy "poprawnie" znaczy dobrze (czyt EFEKTYWNIE)?
 Otóż okazuje się że nie, na kursie level 1 Early touches pojawiło się ok. 50 osób -jak się okazało tylko trójka z nas miała kiedykolwiek styczność z piłką nożna, pozostali to po prostu chętni rodzice,którzy pragną trenować swoje dzieci. Generalnie byli to ludzie, którzy chcieli nauczyć sie jak trenować dzieci-warto dodać,że kurs trwał 6 godzin i NIE  kończył się egzaminem-każdy kto zechciał poświęcić swój czas w sobotnie popołudnie -został trenerem!!! Trenerem z uprawnieniami do prowadzenia treningów z dziećmi w wieku 5-12 lat... i nie zmierzam do tego aby potępiać chęci rodziców i innych do podjęcia edukacji w zakresie trenerki-mimo braku doświadczenia piłkarskiego;  Bardzo dobrze ,że tacy ludzie się znajdują , jednak uważam że żeby otrzymać certyfikat TRENERA potrzeba więcej niż w/w przykład.

CDN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz